Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW)
Od stycznia 2020 r. szkoły ponadpodstawowe mają możliwość wystąpienia do ministra obrony narodowej z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego. Możliwość taką dała nowelizacja ustawy Prawo oświatowe i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, na podstawie której powstawać będą oddziały przygotowania wojskowego (OPW) w publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych.
W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie dodatkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego (do pobrania poniżej). Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki.
Minimalna liczba godzin przewidziana w projekcie na zajęcia realizowane w technikum wynosi 230 godzin nauki. Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, podstaw wychowania wojskowego, jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
W Szkole Technicznej przy BZDZ w Bydgoszczy funkcjonują dwa OPW obejmujące dwie klasy pierwsze oraz po jednej klasie drugiej i trzeciej. Łącznie programem OPW objętych jest 120 uczniów. W roku szkolnym 2024/25 możliwe będzie objęcie programem kolejnych 60 uczniów klas pierwszych w dwóch oddziałach.
KADRA
Instruktorzy wojskowi:
Instruktorzy profilu policyjnego:
Instruktor profilu strażackiego:
Korzyści dla uczniów
Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów wymiernych korzyści takich, jak:
- umundurowanie i wyposażenie, którego koszt zakupu w 80% pokrywany z jest dotacji MON;
- program nauczania ściśle określony rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej i przez niego nadzorowany;
- uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych oraz zawodach pomiędzy klasami mundurowymi z całego kraju organizowanych przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz rejonowe Wojskowe Centra Rekrutacji specjalnie dla uczniów OPW;
- ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej w tym naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej;
- uprawnienie do odbycia skróconej służby przygotowawczej oraz możliwość jej odbycia przed ukończeniem nauki w szkole;
- dodatkowe punkty rekrutacyjne przy aplikowaniu do najbardziej prestiżowych akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem WP;
- możliwość udziału w programie Legii Akademickiej w czasie trwania studiów wyższych z zaliczeniem teoretycznej części szkoleniowej jako absolwent OPW;
- możliwość stałych konsultacji (już w toku realizacji programu) przedstawicieli Terenowych Organów Administracji Wojskowej w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.
Partnerstwo z instytucjami wojskowymi, policją, strażą pożarną i służbą więzienną
Decyzją Ministra Obrony Narodowej jednostką patronacką dla OPW utworzonych w Szkole Technicznej przy BZDZ została 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy, która powierzyła pełen zakres obowiązków z tego wynikających podległemu sobie 1 Batalionowi Logistycznemu Ziemi Nakielskiej w Bydgoszczy. Na podstawie zawartego porozumienia żołnierze tego batalionu z pełnym poświęceniem i zaangażowanie realizują zarówno zagadnienia określone w opracowanym przez Ministra Obrony Narodowe programie szkolenia OPW jak i udzielają wsparcia w dodatkowych przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym i wojskowym.
Szkolenie prowadzone w profesjonalny sposób przez instruktorów batalionu odbywa się zarówno w oparciu o obiekty wojskowe, głównie teren strzelnicy garnizonowej Bydgoszcz-Jachcice, jak i w rejonach organizowanych przez Szkołę obozów młodzieżowych.
W celach pokazowych oraz szkoleniowych młodzieży klas mundurowych udostępniania jest sprzęt wojskowy będący w dyspozycji batalionu (broń treningowa, odzież ochronna, wozy bojowe itp.).
Poza tym nasza młodzież ma okazję gościć na uroczystościach organizowanych przez 1 Brygadę Logistyczną mając możliwość uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach jednostki oraz zapoznania się z jej tradycjami oraz ceremoniałem wojskowym.
Ściśle współpracujemy również z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy, które poza wsparciem merytorycznym oraz praktycznym na etapie podejmowania przez naszych uczniów decyzji o podjęciu służby wojskowej jest również organizatorem wielu imprez i zawodów skierowanych głównie do uczniów OPW.
Ponadto, na podstawie odrębnych porozumień współpracujemy z Komendą Miejską Policji oraz Komendą Miejską Straży Pożarnej, dzięki uprzejmości których mamy możliwość zapoznać naszych uczniów z wyposażeniem i warunkami służby w podległych im jednostkach.
Uczestniczymy również w inicjatywach nadzorowanych i organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji takich jak ogólnopolski program edukacyjny Służby Więziennej związany z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.